Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca!

Działa podstępnie, nie boli, nie zmniejsza komfortu życia. Jest jak bomba z opóźnionym zapłonem – nieleczone prowadzi do zawału serca, udaru mózgu – stanów bezpośredniego zagrożenia życia.   

 

Czym jest i jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Według statystyk medycznych na nadciśnienie tętnicze choruje około 10 milionów (!) dorosłych Polaków, z czego tylko 2/3 jest świadoma występowania choroby.

image2

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, w którym wartości ciśnienia tętniczego są równe bądź przekraczają 140/90 mmHg. Chorobę tę rozpoznaje się na podstawie pomiarów ciśnienia w gabinecie lekarskim. Co ważne, stwierdzenie w jednorazowym pomiarze umiarkowanie podwyższonego ciśnienia krwi nie zawsze stanowi podstawę do rozpoznania nadciśnienia tętniczego ale w każdym przypadku powinno skłonić pacjenta do dalszych pomiarów oraz zgłoszenia się do lekarza celem weryfikacji wyników oraz sposobu w jaki chory wykonuje pomiary.

Osoba u której stwierdzono nadciśnienie tętnicze powinna zaopatrzyć się w urządzenie do mierzenia ciśnienia oraz dokonywać skrupulatnych pomiarów zapisywanych w dzienniczku pomiarów ciśnienia. Stanowi to podstawę do ustalenia możliwie najlepszego leczenia farmakologicznego.

Niezwykle ważna jest technika pomiarów ciśnienia tętniczego. Pomiar powinien być dokonywany w komfortowych warunkach na około 5 minut po przyjęciu pozycji siedzącej. 

7 głównych zasad poprawnej techniki pomiaru przedstawiłem Państwu w postaci infografiki zamieszczonej w tekście.

image1

Nadciśnienie tętnicze z reguły przebiega w sposób bezobjawowy, bądź wywołuje dolegliwości których pacjent zupełnie nie wiąże z faktem podwyższonego ciśnienia krwi.

Do głównych objawów należą:

  • bóle głowy;
  • szumy w uszach;
  • łatwa męczliwość.

Choroba rozwija się skrycie, po latach prowadząc do uszkodzenia serca i mózgu, będąc czynnikiem sprawczym takich chorób jak zawał mięśnia sercowego, niewydolność krążenia oraz ponad połowy wszystkich udarów mózgu. Sprawna i szybka diagnoza połączona z odpowiednim leczeniem może w porę powstrzymać rozwój tych schorzeń.

image3

Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na zażywaniu leków obniżających ciśnienie krwi a także modyfikacji stylu życia. 

Zmiana stylu życia obejmuje:

  • utrzymanie właściwej masy ciała;
  • ograniczenie spożycia soli kuchennej – do jednej łyżeczki dziennie;
  • ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, zwiększenie spożycia warzyw i owoców;
  • unikanie narażenia na dym tytoniowy;
  • ograniczenie spożycia alkoholu;
  • zwiększenie aktywności fizycznej.

 

Pamiętaj, jeśli chorujesz na nadciśnienie tętnicze bądź w samodzielnych pomiarach ciśnienia tętniczego obserwujesz wartości równe bądź wyższe niż 140/90 mmHg, zgłoś się pilnie do naszego Centrum Zdrowia MarMedicam przy ulicy Nadbrzeżnej 12 w Jaworznie. 

Wykwalifikowany personel medyczny pomoże Ci skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze, zapobiegając w ten sposób wystąpieniu groźnych dla życia powikłań.

 

Z życzeniami zdrowia

lek. Kamil Kosmulski

Poradnia Kardiologiczna

MarMedicam